Bateriový grip pro Nikon D800 - náhrada MB-D12

Po pořízení nového těla Nikon D800 jsem se začal poohlížet i po bateriovém gripu. Za originální jsem ovšem nebyl ochoten dát požadovaných 12 tis. Kč, takže následovalo čekání na neznačkovou náhradu. V relativně krátké době se na e-bay objevil první grip následován dvěma dalšími značkami. Sledoval jsem ohlasy v zahraničí na každý z nich a nakonec vybral Vertax od firmy Pixel Enterp.ltd. Nebyl nejlevnější, ale zkušenosti i fotografie působily solidním dojmem. Za cenu 108 USD (+DPH+clo, které jsem zaplatil při převzetí zásilky) jsem si donesl domů pěkně vypadající balení gripu.

Součástí jsou dvě vnitřní držáky akumulátorů - jeden na originální Lion akumulátor a druhý na sadu 8 tužkových baterií AA. Použitý plast i gumové potahy působí nerozeznatelně od materiálů použitých Nikonem na vlastní tělo D800. Grip po našroubování sedí dokonale. Navíc kolem propojovacího konektoru, který se zastrkává do těla D800, je gumové těsnění.

Co se týká ovládacích prvků na gripu, tak k oběma kolečkovým voličům a joysticku nemám připomínky, jen tlačítko spouště a tlačítko AF-ON mají menší odpor než originály na těle. Ale na to se dá velmi rychle zvyknout a nemyslím si, že by to někomu mělo vadit.

Grip používám asi 3 měsíce, neshledal jsem žádný nedostatek a neprojevila se jakákoliv závada, takže si jej troufám doporučit případným zájemcům.