Na skok v Maďarsku

Prodloužený víkend na jihu Maďarska jsme si dopřáli začátkem července. Od soboty jsme s Ondrou a kamarádem Honzou prolézali známá i neznámá místa uvnitř i v okolí maďarského Národního parku Kiskunság (čtěte dál).

Zdálo by se, že není vhodná doba na mokřadní ptáky, ale překvapivě jsme jich viděli dost. K tomu ještě hnízdící poštolky rudonohé, už vylétlé mandelíky, vlhy a třešinkou na dortu byl objev marihuanového políčka umně skrytého uvnitř slunečnicového. V tu chvíli mi bylo i líto, že nepatřím mezi její uživatele a spokojím se s lahví dobrého vína :-)

Večer se objevovali chrousti mlynaříci (Polyphylla fullo) a hlavně jsme spali v lovišti lelka nočního.

Brzká rána jsme trávili ve fotovoru (samozřejmě mimo NP) a pozorovali rybáky bahenní. Jejich lov, vzájemné šarvátky a péče o potomky se neomrzely.

 

 

 

 

 

V rákosí podél mokřadů bylo možné narazit na kvakoše, volavky bílé, červené i popelavé.

Kromě nich občas vyjely z rákosí husy velké, potápky malé a pár potápek rudokrkých s mládětem.

 

Na vedlejší vodní ploše s břehy bez rákosí se Ondrovi podařilo vyfotit vodouše tmavé - jednoho ještě v krásném svatebním šatě, zatímco druhý už přepeřoval a byl nezvykle strakatý.

V podvečer jsem zkusil pár fotografií trochu jinak, protože by byla škoda nevyužít nebývale spolupracujících rybáků, dokonce i večerní očista potápky malé probíhala před mým fotovorem. Měl jsem v hlavě představu večerní protisvětlové fotky rybáka, ale nepodařilo se mi ji zrealizovat. Alespoň jsem ji večer povykládal Ondrovi a on ji druhý den, kdy byl ve fotovoru zase on, donesl spokojeně na kartě se slovy "..myslel jsi to nějak takhle..?" V takových chvílích je těžké nezabít vlastní dítě :-)

 

Večer při mazání fotek a koštování místního Pinot Grigio kolem nás (kromě hladových komárů) prolétávali lelci noční lovící chrousty. Prostě nádhera.

Několik krásných tropických dní na jihu Maďarska skončilo.

Návštěvu vřele doporučujeme.

RSS kanál

Syndikovat obsah