Jakou SD kartu UHS-II vybrat? (srovnávací test SD UHS-II karet)

S příchodem rychlých těl fotoaparátů vybavených slotem pro UHS-II SD kartu vyvstává otázka, jakou SD kartu zvolit. Na našem nikonu D500 je rychlá XQD, tam to potřeba řešit není, ale když jsem před rokem přešel na vybavení Olympus (článek tady), s jeho 60 sn./sec, byla otázka rychlosti karty hned na prvním místě.

V té době byla prakticky jedinou možností karta SONY SF-G32 UHS-II s udávanou rychlostí čtení 300MB/s a zápisu 299MB/s. Žádná jiná podobně rychlá alternativa (snad kromě Lexaru) na trhu nebyla. Žádný Sandisk, Transcend apod. Blížící se expedice do Austrálie mě nyní přiměla poohlédnout se po dalších kartách. Jenže dávat cca 4.500 Kč za jednu 64GB SDXC SONY se mi zdálo docela nákladné. Po pátrání na netu jsem objevil novinku - kartu Adata V90 UHS-II U3 s nepatrně nižšími udávanými parametry čtení 290 MB/s a zápisu 260MB/s. Bohužel, udávané hodnoty a chování v reálu jsou dvě různé věci. Na internetu jsem žádné přímé srovnání výkonu karet v praxi nenašel a testy karty Adata V90 např. na českém FOTOAPARÁT.CZ mě svým konstatováním "..Rozdíl je viditelný, i po naplnění bufferu přístroj může s UHS-II kartou snímat rychleji.." úplně neuspokojily Smile

Zkrátka, kartu jsem objednal a otestoval v porovnání se špičkovou SONY SF-G32 a tady je výsledek tří různých srovnávacích testů.

Použitý fotoaparát OLYMPUS EM1 mkII v režimu manual (1/3200s), nasazená krytka, manual fokus, elektronická závěrka s max. rychlostí 60 sn./s, SD karta před každým testem zformátována.

Metodika A: Zapnuty stopky a současně stisknuta spoušť fotoaparátu a držena. Po uplynutí 15 sekund uvolněna spoušť a sledováno, v jakém čase dojde ke skončení ukládání na kartu fotoaparátu (je to vidět na displeji).
Ukládání do RAW+JPG.

Výsledky A (průměry ze 3 měření):

Pokus A: 15 sec snímání čas snímání + ukládání počet zaznamenaných snímků RAW+JPG
SDHC SONY SF-G32 UHS-II 32GB 29,3 sec (průměr) 98,5 snímků (průměr)
ADATA V90 UHS-II 64GB 29,3 sec (průměr) 99,5 snímků (průměr)

 

Metodika B: Zapnuty stopky a současně stisknuta spoušť fotoaparátu a držena. Po uplynutí 30 sekund uvolněna spoušť a sledováno, v jakém čase dojde ke skončení ukládání na kartu fotoaparátu (je to vidět na displeji).
Ukládání do RAW+JPG.

Výsledky B (průměry ze 3 měření):

Pokus B: 30 sec snímání čas snímání + ukládání počet zaznamenaných snímků RAW+JPG
SDHC SONY SF-G32 UHS-II 32GB 44,4 sec (průměr) 151 snímků (průměr)
ADATA V90 UHS-II 64GB 44,3 sec (průměr) 153 snímků (průměr)

 

Metodika C: Zapnuty stopky a současně stisknuta spoušť fotoaparátu a držena. Po uplynutí 15 sekund uvolněna spoušť a sledováno, v jakém čase dojde ke skončení ukládání na kartu fotoaparátu (je to vidět na displeji).
Ukládání do pouze do RAW.

Výsledky C (průměry ze 3 měření):

Pokus C: 15 sec snímání čas snímání + ukládání počet zaznamenaných snímků RAW
SDHC SONY SF-G32 UHS-II 32GB 21,4 sec (průměr) 188 snímků (průměr)
ADATA V90 UHS-II 64GB 21,0 sec (průměr) 192 snímků (průměr)

 

Z výsledku je jasně vidět, že karta ADATA V90 je za poloviční cenu (leden 2018) v reálném nasazení stejně rychlá (dokonce nepatrně rychlejší) než etalon kvality a rychlosti SONY. Navíc dává doživotní záruku, takže nezbývá, než si přát, aby fungovala stejně spolehlivě jako rychle.

Ceny karet : SDHC SONY SF-G32 UHS-II 64GB  cca 4.500 Kč  x  ADATA V90 UHS-II 64GB  cca 2.200 Kč (1/2018)

Doufám, že Vám tento můj test pomůže při výběru nových rychlých SD UHS-II karet a přeji krásné fotografie, ať už fotíte čímkoliv, cokoliv a na cokoliv!